Gdzie szukać pracy?

Bez tytułu

W czasach social media i komunikacji cyfrowej informacje o nowych ofertach pracy bardzo łatwo rozchodzą się wśród ludzi. Może mieć to swoje dobre i złe strony. Z jednej strony masz możliwość sprawnie przefiltrować informacje z najbardziej popularnych źródeł i trzymać rękę na pulsie. Z drugiej –  konkurencja nie śpi i możesz się spodziewać, że na te bardziej atrakcyjne oferty przyjdzie wręcz zatrzęsienie aplikacji.

Znajomy opowiadał mi, jak kiedyś brał udział w rekrutacji do telewizji na stanowisko copywritera. Dowiedział się od rekrutera, że otrzymali ponad 300 zgłoszeń. Można by rzec: „Sorry, taki mamy klimat”. Warto się z tym pogodzić i dostosować do aktualnych realiów. Gdzie więc szukać przewagi?

Wiedza to potęga…

Kiedy jesteś w nią uzbrojony, zawsze będziesz miał przewagę. Warto więc zrobić rozeznanie, poustawiać sobie alerty i pozapisywać na newslettery.

1. Pracuj.pl

Numer jeden, jeśli chodzi o pracę w Polsce. Plus jest taki, że posiada bardzo wiele ofert i w opcjach sortowania można wybrać poziom stanowiska (od stażu przez asystenta i specjalistę po dyrektora). Minus jest jeden: to najpopularniejszy portal w Polsce, więc można się spodziewać licznej konkurencji. W tłumie ciężko się wyróżnić.

Porada: ustawić sobie alert na rodzaj ofert, które cię interesują: branża, miasto, poziom stanowiska. Jak pojawi się coś fajnego, dostaniesz maila z informacją.

2. Gazeta Praca

W czasach analogowych – numer jeden. Dziś szacowna dwójka. Ofert nie możesz filtrować po poziomie stanowiska, co może być małym utrudnieniem, ale jeśli masz mniej więcej sprecyzowaną wizję tego, czego szukasz, to i tu warto ustawić alert.

3. Gumtree

Osobiście nie przepadam za tym portalem. Przez to, że ogłoszenia na nim są darmowe, panuje straszny chaos. Nie wiem, czy chciałabym być rekrutowana przez firmę, która tak oszczędza na przyszłym pracowniku.

4. OLX, dawniej tablica.pl

Podobnie jak Gumtre jest darmowy, ale portal wydaje się bardziej przejrzysty. OLX należy do grupy Allegro, a oni wiedzą, jak się robi „Internety”. Można więc podejrzewać, że OLX będzie się rozwijał.

5. FabrykaZlecen.pl

Pisałam o nim ostatnio szerzej. W tym zestawieniu pojawia się ze względu na niszę, którą obrali założyciele. Otóż bardzo dobrym sposobem na zdobycie pierwszego doświadczenia jest zostanie wolontariuszem/stażystą. To wspaniała okazja, by poznać ludzi, którzy mają naprawdę nieźle w głowie poukładane. Sama osobiście pracowałam jako wolontariuszka podczas Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych – była to też jedna z pierwszych pozycji zawodowych w moim CV.

W portalu jest podstawowy podział na Szukających pracy, pracodawców i wolontariuszy. Także jeśli masz w sobie żyłkę aktywisty, to warto obserwować, jak ten portal będzie się rozwijał.

6. ngo.pl

Kolejna propozycja dla aktywistów i osób, które chcą zdobyć doświadczenie i jednocześnie marzą o pełnieniu swojego rodzaju „misji” – jakkolwiek byśmy jej nie zdefiniowali. Znajdziecie tu najlepsze ogłoszenia od fundacji i organizacji pozarządowych.

Na dziś to tyle. Zdaję sobie sprawę, że nie wymieniłam wszystkich miejsc, w których warto zastawiać sieci i polować. Napisz w komentarzu, jakie są twoje doświadczenia. Co się sprawdza, a czego nie warto próbować.

Podaj dalej